IST College -
IST College - MBA  (Masters in Business Administration)

MBA (Masters in Business Administration)

Σε συνεργασία με το London South Bank University

Λογική Προγράμματος

O πρωταρχικός στόχος του προγράμματος είναι να παράγει πτυχιούχους που είναι εξοπλισμένοι με υψηλού επιπέδου γνώσεις και δεξιότητες στο τομέα της Διοίκησης Επιχειρήσεων, αξιοποιώντας την 20ετή και πλέον εμπειρία του IST και του London South Bank University στον τομέα της εκπαίδευσης στελεχών με ειδίκευση στη διοίκηση, καθώς και την εμπειρία των ίδιων των φοιτητών στον χώρο των επιχειρήσεων. Το πρόγραμμα ΜΒΑ (Non-Executive) αποσκοπεί στο να προσφέρει ένα, διεθνών προδιαγραφών, πρόγραμμα σπουδών σε ένα διεθνούς σύστασης σώμα φοιτητών.

Προϋποθέσεις Εγγραφής

Προϋποθέσεις Γνώσης Αγγλικής Γλώσσας

Προϋποθέσεις Γνώσης Αγγλικής Γλώσσας:

• IELTS: 6.5 ή TOEFL: 610
  • Αποδεικτικό επαρκούς ακαδημαϊκής και πρακτικής γνώσης ορολογίας οικονομικών και επιχειρησιακών Αγγλικών
  • Το Test Εισαγωγής Γενικής Διοίκησης, (GMAT) μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να συμπληρώσει τις λοιπές διαδικασίες επιλογής. Μπορεί να είναι χρήσιμο για διαγνωστικούς σκοπούς στα πλαίσια του εισαγωγικού προγράμματος δεξιοτήτων σε ότι αφορά την αξιολόγηση της ακαδημαϊκής γραφής και της αριθμητικής δεξιότητας των υποψηφίων.

Στόχοι Προγράμματος Σπουδών

• Να παρέχει μια άρτια εκπαίδευση στη διοίκηση και στους διάφορους λειτουργικούς τομείς επιχειρήσεων όπως χρηματοοικονομικά, μάρκετινγκ, διαχείριση των ανθρώπινων πόρων αξιοποιώντας την προηγούμενη ακαδημαϊκή γνώση και πρακτική διοικητική εμπειρία των συμμετεχόντων στο πρόγραμμα
  • Να αναπτύξει μια σειρά κατάλληλων διοικητικών δεξιοτήτων και ικανοτήτων
  • Να αναπτύξει τη γνώση σε μια πληθώρα από τεχνικές διαχείρησης επιχειρήσεων, συμπεριλαμβανομένης της δυνατότητας να επιλέγουν κριτικά και να χρησιμοποιούν τα κατάλληλα εργαλεία ανάλυσης σε διαφορετικές καταστάσεις/ τομείς των επιχειρήσεων αυτών
  • Να εκθέσει τους συμμετέχοντες σε μια σειρά από σύγχρονα μοντέλα διοίκησης, συμπεριλαμβανομένων αντικρουόμενων θεωριών και εναλλακτικών θεωρητικών πλαισίων, προκειμένου να αναπτυχθεί η αναλυτική και κριτική σκέψη τους
  • Να ενισχύσει την κριτική κατανόηση των παραγόντων που καθορίζουν την  οργανωτική απόδοση, την ικανότητα , την εταιρική και επιχειρηματική επιτυχία
  • Να παρέχει μια σταθερή βάση για τη μελλοντική καριέρα και προσωπική ανάπτυξη μέσα από τεχνικές προσωπικής ανάπτυξης και στοχαστικής μάθησης
  • Να προσφέρει  στους εν λόγω φοιτητές πλήρους φοίτησης την ευκαιρία – μέσα από την πρακτική άσκηση-  να αξιοποιήσουν τις δεξιότητες και τις γνώσεις τους σε ένα πρακτικό επιχειρηματικό πλαίσιο

Επαγγελματικές Προοπτικές

Το London South Bank University και το IST διατηρούν ισχυρούς δεσμούς με επιχειρήσεις μέσω των αποφοίτων τους, καθηγητών τους και συμμετοχών τους σε εκδηλώσεις όπως Ημέρα Καριέρας. Το IST είναι ενεργό μέλος του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Αθηνών (ΕΒΕΑ), του μεγαλύτερου Εμπορικού Επιμελητηρίου στην Ελλάδα και τα Βαλκάνια καθώς και του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Πειραιά (ΕΒΕΠ).

Οι απόφοιτοι μας κατέχουν ανώτερες θέσεις σε διεθνείς εταιρείες, εταιρίες συμβούλων, ιδρύματα ερευνών, μεγάλες οργανώσεις FMCG, τράπεζες και χρηματοπιστωτικά ιδρύματα, καθώς και σε μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς. Οι απόφοιτοι μας, καθώς και στελέχη επιχειρήσεων επισκέπτονται τακτικά το IST ως ομιλητές στo πλαίσιο των μαθημάτων, αλλά και σε σεμινάρια/διαλέξεις που διοργανώνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Επιπρόσθετα, οι φοιτητές αποκτούν άμεση επαφή με επιχειρήσεις μέσω της έρευνας που απαιτείται για τη διατριβή τους και των συνεντεύξεων που καλούνται να πραγματοποιήσουν με διευθυντικά στελέχη διαφόρων τμημάτων επιχειρήσεων. Η σύνδεση με τον επιχειρηματικό κόσμο θεωρείται ζωτικής σημασίας δεδομένης της φιλοσοφίας στην οποία βασίζεται το συγκεκριμένο MBA.

Οι προοπτικές απασχόλησης είναι εξαιρετικές για τους αποφοίτους του προγράμματος ΜΒΑ οι οποίοι μπορούν να επιλέξουν να εργαστούν σε ανώτερες διευθυντικές θέσεις, καθώς και να χτίσουν μια καριέρα στη διαβούλευση, το μάρκετινγκ , τα χρηματοοικονομικά και τη διαχείριση των ανθρώπινων πόρων.

Πάνω από <span>5,000</span> φοιτητές επέλεξαν το IST, εσύ?

Γεράσιμος Μεϊμάρης
2ΕΤΗΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ BUSINESS ADMINISTRATION

"Ένα ορθά δομημένο πρόγραμμα σπουδών με ποικιλία μαθημάτων που καλύπτουν όλους τους επιστημονικούς τομείς και ανταποκρίνονται πλήρως στις σύγχρονες απαιτήσεις."

Γεράσιμος Μεϊμάρης
2ΕΤΗΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ BUSINESS ADMINISTRATION

ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΝΩΜΕΣ
Πάνω από <span>5,000</span> φοιτητές επέλεξαν το IST, εσύ?

Πάνω από 5,000 φοιτητές επέλεξαν το IST, εσύ?

Δομή Προγράμματος Σπουδών

Το πρόγραμμα ξεκινά με ένα πρόγραμμα εισαγωγής μία εβδομάδα πριν από την επίσημη έναρξη της διδασκαλίας. Το MBA διδάσκεται σε δύο εξάμηνα με 3 μαθήματα των 20 πιστωτικών μονάδων το καθένα που παραδίδονται κάθε εξάμηνο. Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθημάτων, ακολουθεί η διατριβή η οποία πρέπει να ολοκληρωθεί μέχρι τον επόμενο Δεκέμβριο.

Στάδιο 1

• Managerial Economics
  • Managing HRM
  • Managing Accounting and Finance