ΠΑΓΟΣ
ΠΑΓΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΦΥΜΑΤΙΩΣΗΣ "Tuberculosis: The enemy from the past threatening the present", by Saridi M., Balaska I., Bourantonis D., Dimitriou C., Faro K., Giannopoulou G., Kaloudi I., Koutsompolis D., Nikolakopoulou A., Stefanopoulou S., Tzanetakis G., Vorompiof I., Bizas L., IST College in collaboration with Anglia Raskin University - Bsc(Hons) Adult Nursing.
ΠΑΓΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΦΥΜΑΤΙΩΣΗΣ "Tu

ProtagonIST: Οι σπουδαστές στην πρώτη θέση

Σήμερα, με υπερηφάνεια, εγκαινιάζουμε ένα νέο τμήμα στο Blog μας: στο ProtagonIST οι σπουδαστές αναλαμβάνουν τον πρωταγωνISTικό(!) ρόλο και παράγουν άρθρα σχετικά με τον τομέα σπουδών τους.

Το πρώτο άρθρο έρχεται από το Πρόγραμμα Νοσηλευτικής που το IST προσφέρει σε συνεργασία με το Βρετανικό Πανεπιστήμιο Anglia-Ruskin.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Φυματίωσης, οι σπουδαστές λοιπόν γράφουν για την ασθένεια και μας ενημερώνουν!

"Tuberculosis (TB) is characterized as an ancient adversary, as signs of the disease have been shown in Egyptian mummies from 2400 BCE. TB is a potentially fatal contagious disease that can affect almost any part of the body, but is mainly an infection of the lungs. It is caused by a bacterial microorganism, the tubercle bacillus or Mycobacterium tuberculosis..."

Διαβάστε όλο το άρθρο...