Με εξ
Με εξαιρετική επιτυχία και μεγάλη συμμετοχή διεξήχθη το Συνέδριο με τίτλο “Open Diplomacy Days” στις 5 και 6 Μαρτίου 2016, που φιλοξένησε στις εγκαταστάσεις του το IST College.
Με εξαιρετική επιτυχία και μ&e

Open Diplomacy Days @ IST

Με εξαιρετική επιτυχία και μεγάλη συμμετοχή διεξήχθη το Συνέδριο με τίτλο Open Diplomacy Daysστις 5 και 6 Μαρτίου 2016,   που φιλοξένησε στις εγκαταστάσεις του το IST College. Διοργανωτής του διήμερου συνεδρίου ήταν το ελληνικό παράρτημα της Μη Κυβερνητικής Οργάνωσης, για την υποστήριξη  των φοιτητών των διεθνών σχέσεων και πολιτικών επιστημών,  “Association of International Relations Students” (AIRS).  Το συνέδριο, ορόσημο στην ακαδημαϊκή πορεία φοιτητών και αποφοίτων Διεθνών Σπουδών και Πολιτικών Επιστημών, ήταν αφιερωμένο στην τέχνη της διπλωματίας και είχε τρεις βασικούς άξονες:

• Συνέδριο σχετικά με τον ρόλο της οικονομικής διπλωματίας και τον ρόλο της διπλωματίας στην επίλυση της ελληνικής οικονομικής κρίσης
  • Προσομοίωση εικονικής διπλωματικής αποστολής όπου οι συμμετέχοντες έλαβαν το ρόλο πρέσβεων, διπλωματικών υπαλλήλων και στελεχών διεθνών οργανισμών
  • Νetworking meetings με στελέχη πρεσβειών και διεθνών οργανισμών που είναι εγκατεστημένοι στην Ελλάδα.

Η συμμετοχή ήταν μεγάλη και την εκδήλωση στηρίξαν πολλές ξένες διπλωματικές αποστολές και πρεσβείες. Μεταξύ των ομιλητών ήταν ο Πρέσβης της Ιταλίας Mr Luigi Marras, ο Πρέσβης της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας Mr Darko Angelov, ο Πρέσβης της Δημοκρατίας της Τσεχίας Mr Jan Bondy, η Ms Annika Betancourt στέλεχος του οικονομικού τμήματος της Πρεσβείας των Ηνωμένων Πολιτειών στην Αθήνα, ο Πρέσβης του Μαυροβουνίου Mr Petar Popovits αλλά και ο πρόεδρος της νεοσύστατης Liberand Mr Vit Jedlicka.