Η ικα
Η ικανότητα να αποκτούμε και να εφαρμόζουμε νέες γνώσεις και δεξιότητες είναι αυτό το οποίο ονομάζουμε Νοημοσύνη (Intelligence). Ωστόσο, στον σημερινό ψηφιακό κόσμο όπου σημαντικός παράγοντας καινοτομίας στην Οικονομία της Γνώσης είναι η Ψηφιακή Πληροφορία και η Διαχείρισή της, η έννοια της Νοημοσύνης αυτής καθαυτής μεταβάλλεται από το IQ, στο EQ, καθώς επίσης και στο DQ (Digital Intelligence Quotient)....
Η ικανότητα να αποκτούμε και ν&

Ανοικτή Ημερίδα Digital Intelligence & Digital Skills στο IST College

Ημερομηνία Διεξαγωγής

Πέμπτη 31 Μαΐου 2018, 17:30 - 20:30, Πειραιώς 72, Μοσχάτο.

Digital Intelligence & Digital Skills
Minding the Gap between the Training & the Platforms

Καθώς το καθημερινό εργασιακό περιβάλλον στο οποίο δραστηριοποιούμαστε, κυριαρχείται όλο και περισσότερο από την χρήση νέων Τεχνολογιών Επικοινωνίας και Πληροφοριών, χρειαζόμαστε νέους τρόπους ψηφιακής κουλτούρας ώστε να συνεχίσουμε να είμαστε αποδοτικοί. Η ικανότητα να αποκτούμε και να εφαρμόζουμε νέες γνώσεις και δεξιότητες είναι αυτό το οποίο ονομάζουμε Νοημοσύνη (Intelligence). Ωστόσο, στον σημερινό ψηφιακό κόσμο όπου σημαντικός παράγοντας καινοτομίας στην Οικονομία της Γνώσης είναι η Ψηφιακή Πληροφορία και η Διαχείρισή της, η έννοια της Νοημοσύνης αυτής καθαυτής μεταβάλλεται από το IQ, στο EQ, καθώς επίσης και στο DQ (Digital Intelligence Quotient).

Ως DQ θα μπορούσαμε να ορίσουμε την ικανότητα μας να αποκτήσουμε και να εφαρμόσουμε γνώσεις και δεξιότητες σχετιζόμενες εξ ολοκλήρου με τις υπάρχουσες ψηφιακές τεχνολογίες και εργαλεία. Ένα βήμα παρακάτω, το DQ είναι κάτι περισσότερο από το να χρησιμοποιούμε ψηφιακά εργαλεία, αλλά να ξέρουμε γιατί τα χρησιμοποιούμε, ποια είναι αυτά και τι μας προσφέρουν ώστε να βελτιώσουμε την καθημερινότητα τόσο στο εργασιακό μας περιβάλλον, όσο και έξω από αυτό.

Η Ανοικτή Ημερίδα Digital Intelligence & Digital Skillsέχει ως στόχο να προσφέρει την ανάλογη γνώση προς το κοινό, καταγράφοντας τις τάσεις και τις προκλήσεις στον χώρο εφαρμογής των νέων Τεχνολογιών Επικοινωνίας & Πληροφοριών (ICTs), αλλά και αναδεικνύοντας τα απαραίτητα κεφάλαια Ψηφιακών Δεξιοτήτων που οφείλει να έχει στην εργαλειοθήκη του ο σημερινός επαγγελματίας.

• Ποια είναι τα ψηφιακά καινοτόμα εργαλεία που μας προσφέρουν βέλτιστη απόδοση στην εργασία μας;
  • Θεωρούμε τα ψηφιακά δεδομένα (data) και τις πληροφορίες ως αναπόσπαστο κομμάτι για ταχύτερες και ποιοτικότερες λήψεις αποφάσεων για τον οργανισμό μας;
  • Πόσο καλά αντιλαμβανόμαστε τους λόγους χρήσης των υπαρχόντων ψηφιακών εργαλείων;
  • Η επίγνωση του περιβάλλοντος που δραστηριοποιούμαστε συμβάλλει στην υιοθέτηση των κατάλληλων ψηφιακών τεχνολογιών;

Όλα τα παραπάνω ερωτήματα συνοδεύονται με τον ερχομό ενός νέου είδους Νοημοσύνης όπως το DQ. Αυτό το νέο είδος νοημοσύνης οφείλει να συζητηθεί και να αναλυθεί μέσα από την Ανοικτή Ημερίδα Digital Intelligence & Digital Skills, δίνοντας έτσι την δυνατότητα στο παρευρισκόμενο κοινό να κατανοήσει εις βάθος ότι ο τρόπος με τον οποίο διαχειρίζεται κάθε είδους ψηφιακή πληροφορία, προ-οικονομεί την επιτυχία ή την αποτυχία των στόχων που έχει θέσει.

Πρόγραμμα Ημερίδας:

-17:30 - 17:55: Προσέλευση Κοινού & Εγγραφές

-18:00 - 18:10: Καλωσόρισμα-Χαιρετισμοί. Δρ. Μαρία Ελένη Αγοράκη, Head of Business School, IST College

-18:15 - 18:40: Data Analytics Competency in the Digital Intelligence Era. Ιωάννης Χ. Δρίβας, PhDc, Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων, Εργαστήριο Διοίκησης, Επικοινωνίας & Καινοτόμου Εκπαίδευσης

-18:45 - 19:10: Employability Skills & Employment Opportunities:A Digital Era Manifestation! Βάσσια Γιαννακοπούλου, Consulting Lead, Career In Progress

-19:10 - 19:25: Διάλειμμα

-19:30 -19:55: Revolut - Beyond Digital Banking. Δημήτρης Λιτσικάκης, Revolut Country Manager Greece

-20:00 - 20:25: Are we ready to Leverage the Technology we have already created? Άκης Αθανασιάδης, Founder | CEO, Cashloop | MSc Management Science & Technology

-20:25-: Απονομή Βεβαιώσεων Συμμετοχής στο Κοινό.

Φόρμα Εγγραφής