Τα δε
Τα δεδομένα αλλά και τα αποτελέσματα συγκεκριμένης έρευνας αγοράς , παρουσίασαν και ανέλυσαν οι πρωτοετείς φοιτητές του προπτυχιακού τμήματος “International Business” στις 9 Ιουνίου 2016, στους καθηγητές του Université Catholique de Lyon-ESDES Business School
Τα δεδομένα αλλά και τα αποτ&e

Παρουσιάσεις των φοιτητών του προγράμματος Bachelor in International Business στους καθηγητές του Université Catholique de Lyon-ESDES Business School

Τα δεδομένα αλλά και τα αποτελέσματα συγκεκριμένης έρευνας αγοράς , παρουσίασαν και ανέλυσαν οι  πρωτοετείς φοιτητές του προπτυχιακού τμήματος “International Business” στις 9 Ιουνίου 2016, στους καθηγητές του Université Catholique de Lyon-ESDES Business School (Dr. Anne Laure Duncan και Dr Kevin Pon) αλλά και του Υπευθύνου Προγράμματος Σπουδών και Επικεφαλής του Business School του IST.

Οι παρουσιάσεις έγιναν στο πλαίσιο του μαθήματος «Market Research»,  του πρώτου έτους του τμήματος Bachelor in International Business, το οποίο δίδαξε στους φοιτητές του IST η καθηγήτρια του  Université Catholique de Lyon - ESDES Business School Dr. Anne – Laure Duncan από τις  9 έως τις 12 Μαϊου 2016.  Το θεωρητικό μέρος του μαθήματος συνοδεύτηκε και από πρακτική προσέγγιση που αφορούσε στη διεξαγωγή έρευνας αγοράς με θέμα τη βιομηχανία του παγωτού στην Ελλάδα και την ανάλυση των τάσεων των καταναλωτών στον συγκεκριμένο χώρο.

Οι παρουσιάσεις στέφθηκαν  με απόλυτη επιτυχία, εξάγοντας χρήσιμα συμπεράσματα σχετικά με τη μέθοδο και τον  σκοπό της έρευνας και δόθηκε μίας πρώτης τάξεως ευκαιρία στους φοιτητές να μετατρέψουν την θεωρητική γνώση που τους μετέφεραν οι καθηγητές, του συνεργαζόμενου με το IST, Université Catholique de Lyon - ESDES Business School, σε πρακτική εξάσκηση βασισμένη σε πραγματικά δεδομένα.