Την ε
Την εβδομάδα από 30 Μαΐου έως 3 Ιουνίου 2016, ο καθηγητής Sylvain Verron Péquignot του Catholic University of Lyon- ESDES School of Management, ήρθε στο IST για να διδάξει στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα “Master of International Business Administration” (MIBA).
Την εβδομάδα από 30 Μαΐου έως 3 Ι&omicron

"Global Challenge" για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές του IST Master of International Business Administration.

Την εβδομάδα από 30 Μαΐου έως 3 Ιουνίου 2016, ο καθηγητής Sylvain Verron Péquignot  του Catholic University of Lyon- ESDES School of Management, ήρθε στο IST για να διδάξει στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα “Master of International Business Administration” (MIBA). Το περιεχόμενο των διαλέξεων αφορούσε το “Global Challenge”. Πρόκειται για ένα διεθνή διαγωνισμό ο οποίος επιτρέπει σε ομάδες σπουδαστών να διοικήσουν μία εταιρία η οποία παράγει και διανέμει συσκευές κινητής τηλεφωνίας σε 3 μέρη του κόσμου. Κατά την διάρκεια των μαθημάτων, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές ανέλαβαν την διοίκηση κάθε τμήματος της εταιρίας (π.χ Δημόσιες Σχέσεις, Έρευνα και Ανάπτυξη, Παραγωγή, Μάρκετινγκ) και διαγωνίστηκαν μέσω διαδικτυακής προσομοίωσης με άλλες ομάδες.

Από παιδαγωγικής σκοπιάς οι μεταπτυχιακοί φοιτητές είχαν τη δυνατότητα να αναπτύξουν δεξιότητες όπως :

-ομαδική εργασία και ομαδικές αποφάσεις

-Εφαρμογή της θεωρίας σε πρακτικές ασκήσεις

-Διοίκηση

-Στρατηγική