Σε συ
Σε συνεργασία με το Πανεπι&sigm

Νέο Πρωτοποριακό Σεμινάριο: Παθοφυσιολογία του Πόνου & Βελονισμός

Γενικές Πληροφορίες

• Εισηγητής: Δρ Παναγιώτης Μπάρλας, Λέκτορας Φυσιοθεραπείας με ειδίκευση στο Βελονισμό, Keele University. Για να δείτε το Βιογραφικό Σημείωμα πατήστε εδώ.
  • Λόγω της εργαστηριακής φύσης των μαθημάτων, υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των θέσεων (τμήμα 16 ατόμων)
  • Διδασκαλία στα Ελληνικά
  • Αυστηρή τήρηση ωραρίου
  • Το κόστος είναι 780 € και η καταβολή μπορεί να γίνει σε 3 δόσεις.

Το σεμινάριο απευθύνεται σε ιατρούς και φυσικοθεραπευτές με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Το πρώτο διήμερο του σεμινάριου (παθοφυσιολογία του πόνου) είναι ανοιχτό για όλους τους επαγγελματίες υγείας (ιατρούς, φυσικοθεραπευτές, νοσηλευτές, παραϊατρικό προσωπικό) καθώς και σε σπουδαστές και αποφοίτους των ανωτέρω ειδικοτήτων. Ειδική τιμή για τους σπουδαστές και αποφοίτους του IST και της ΣΒΙΕ.

Μέρος 1. Παθοφυσιολογία του Πόνου

Σκοποί του Σεμιναρίου

Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να είναι σε θέση να:

• Κατανοήσουν εις βάθος τις φυσιολογικές διαδικασίες που εμπλέκονται στον οξύ και χρόνιο πόνο και την παθοφυσιολογία του βελονισμού.
  • Αναπτύξουν γνώση των περιφερικών και κεντρικών οδών του πόνου.
  • Κατανοήσουν την επίδραση των φυσιολογικών διαδικασιών που ενεργοποιούνται κατά τον  τραυματισμό και τον πόνο καθώς και την επίδραση τους στα συμπτώματα του ασθενή και την κλινική του εικόνα.
  • Κατανοήσουν το βασικό ρόλο των κύριων νευροδιαβιβαστών στην αίσθηση του πόνου και τις ενδογενείς οδούς διαμόρφωσης αυτού.
  • Κατανοήσουν εις βάθος τις φυσιολογικές διαδικασίες που εμπλέκονται στην περιφερική και κεντρική ευαισθητοποίηση.
  • Κατανοήσουν τη φαρμακολογία των κύριων νευροδιαβιβαστών και των φαρμάκων που εμπλέκονται στη διαμόρφωση του πόνου και των φυσιολογικών τους επιδράσεων
  • Κατανοήσουν τις φυσιολογικές διαφορές μεταξύ των διαφόρων τύπων  των κλινικών συνδρόμων πόνου.

Περιεχόμενο μαθήματος

• Ανατομία και φυσιολογία οξέος και χρόνιου πόνου.
  • Ανασκόπηση νευροφυσιολογικών διαδικασιών που εμπλέκονται στην διαδικασία του πόνου και της διαμόρφωσής τους από το κεντρικό νευρικό σύστημα.
  • Βιολογία των κύριων νευροδιαβιβαστών και των υποδοχέων τους που σχετίζονται με την αίσθηση του πόνου.
  • Ανάπτυξη του χρόνιου πόνου.
  • Φυσιολογία των διαφόρων συστημάτων διαμόρφωσης του πόνου.
  • Διερεύνηση των κλινικών συνδρόμων του πόνου και των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών του.
  • Κατανόηση των διαδικασιών που αφορούν την αίσθηση του πόνου και το χρόνιο πόνο.

Μέρος 2. Βελονισμός

Σκοποί του Σεμιναρίου

Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να είναι σε θέση να:

• Επιδείξουν κριτική κατανόηση των φυσιολογικών αρχών του βελονισμού  και την προκαλούμενη αναλγησία.
  • Επιδείξουν γνώση ασφαλούς και αποτελεσματικής εφαρμογής του βελονισμού σε μυοσκελετικές παθήσεις, υπό το πρίσμα της σύγχρονης ερευνητικής απόδειξης.
  • Αξιολογήσουν κριτικά τις φυσιολογικές αρχές που διέπουν την πρακτική του βελονισμού.
  • Επιδείξουν ικανότητα και ασφάλεια στην πρακτική εφαρμογή του βελονισμού, καθώς και γνώση των θεμάτων της νομοθεσίας και της πολιτικής γύρω από αυτόν.
  • Κατανοήσουν τις βασικές αρχές της παραδοσιακής Κινέζικης ιατρικής.
  • Διερευνήσουν κριτικά και να αξιολογήσουν την κλινική και πειραματική ερευνητική απόδειξη και πρακτική γνώση σχετικά με τις εφαρμογές του βελονισμού.

Περιεχόμενο μαθήματος

Επιπρόσθετα, το σεμινάριο περιλαμβάνει ένα σημαντικό πρακτικό κομμάτι κατά τη διάρκεια του οποίου οι συμμετέχοντες θα διδαχθούν τον εντοπισμό των σημείων βελονισμού καθώς και τις αρχές εφαρμογής του βελονισμού με ασφάλεια και σε συμφωνία με τις οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (W.H.O). Θα καλυφθούν όλοι οι αναγνωρισμένοι μεσημβρινοί καθώς και οι συχνά χρησιμοποιούμενοι επιπλέον μεσημβρινοί. Τέλος, θα παρουσιαστούν οι αρχές του ηλεκτροβελονισμού, ο ωτοβελονισμός και ο βελονισμός των επώδυνων σημείων (trigger points).

Δες το αναλυτικό πρόγραμμα του σεμιναρίου εδώ.

Το σεμινάριο αναγνωρίζεται από το Πανεπιστήμιο του Keele (Νο1 στον Τομέα της Φυσικοθεραπείας στην Αγγλία) ως μέρος του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Επιστήμης & Διαχείρισης Πόνου (MSc in Pain Science & Management), υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Μάθε περισσότερα στο 210 4822222.